Загальна характеристика

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МАРІУПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ


Маріупольський район створений 17.07.2020 року (відповідно до Постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX). Розташований на півдні Донецької області та межує: на півночі – з Волноваським районом, на сході – з Кальміуським районом Донецької області, на заході –
з Бердянським та Пологівським районами Запорізької області, з півдня омивається водами Азовського моря.Загальна площа району 2655,7 кв. км (або 265570 га), чисельність населення станом на 01.01.2021 року 622 552 чоловік (з урахуванням внутрішньопереміщених осіб). Адміністративний центр — місто Маріуполь. Віддаленість Маріуполя від обласного центру м. Краматорська – 252 км. Маріупольський район об’єднав: 1 місто, 6 смт, 82 сільських населених пункти.

До складу району входять п’ять територіальних громад: Кальчицька сільська громада – площа 440,9 кв. км, чисельність населення 10 083 чоловік, до складу входять 16 сіл: Кальчик, Асланове, Водяне, Гранітне, Зоря, Касянівка, Катеринівка, Келерівка, Кирилівка, Ключове, Кременівка, Македонівка, Малоянисоль, Приовражне, Труженка, Херсонес. Приорітетні галузі - сільське господарство та промисловість. На території сільської ради працюють 38 фермерських господарств. Основними землекористувачами на території ради є ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «ММК ім. Ілліча», ПрАТ «Юг – Агро», ТОВ «Рассвет». Працює ПрАТ Кальчицький кар'єр, «УкрРосКаолін», Філія ПАТ «ДПЗКУ» «Кальчицький елеватор». У Кальчицькому кар’єрі добувають сієніти. ТОВ „УкрРосКоалін” займається видобутком та реалізацією каоліново-шпатової суміші, розвідані залежи рідкоземельних металів, мармуру, плагіограніту та інших, є також піщані та глиняні кар’єри. Розробка родовища лужних каолінів «Катеринівське» здійснюється згідно Робочого проекту «Спільне відпрацювання І та ІІ черги Катеринівського родовища лужних каолінів. Нікольська селищна громада – площа 782,0 кв. км, чисельність населення 17 254 чоловік, до складу увійшли 1 смт: Нікольське, 26 сіл: Бойове, Веселе, Зелений Яр, Кальчинівка, Криничне, Ксенівка, Лісне, Лугове, Малинівка, Назарівка, Новогригорівка, Новокраснівка, Новороманівка, Новоянисоль, Паннівка, Первомайське, Перемога, Республіка, Садове, Сергіївка, Суженка, Темрюк, Тополине, Українка, Федорівка,Шевченко.

Сільське господарство є пріоритетною галуззю в економіці Нікольської громади, має важливе значення для забезпечення його сталого соціального та економічного розвитку. На території громади знаходиться заповідник "Кам’яні Могили" заснований 5 квітня 1927 року, як особлива природоохоронна територія місцевого значення. Його площа близько 400 га. З них - 300 га в складі Донецької області і 100 га в Запорізької. На сьогодні це не тільки природоохоронна, а й науково-дослідна і просвітницька установа. Район урочища "Кам’яні Могили" в геологічному, біологічному, художньо-емоційному та історико-археологічному аспектах є водночас унікальним і репрезентативним.

Сартанська військово-цивільна адміністрація – площа 392,3 кв. км, населення 20 940 чоловік, до складу увійшли 2 смт: Сартана та Талаківка, 16 сіл: Бердянське, Водяне, Гнутове, Заїченко, Калинівка, Лебединське, Ломакине, Орловське,Павлопіль, Пищевик, Пікузи, Сопине, Федорівка, Чермалик, Черненко, Широкине. Це культурний центр греків Приазов’я та гостинна громада з мультинаціональним обличчям, що надає гостям і мешканцям багато можливостей. Основний ресурс громади -землі сільськогосподарського призначення. Основними землекористувачами на території ради є ДП «Ілліч-Агро Донбас» середні та малі фермерські господарства. Через відсутність великого промислового підприємництва в громаді добре розвинута мережа малих і середніх приватних підприємств. У громаді запланований розвиток зеленої економіки, виробництво якісної рибної продукції та раціональне використання сільського
господарства. Унікальний комплекс природного та історико-культурного ресурсу і людського потенціалу спрямовані на збереження і відродження культурної та природноїспадщини, національної самобутності та народних традицій.

Мангушська селищна громада – площа 636,3 кв. км, чисельність населення 21 615 чоловік, до складу увійшли 2 смт: Мангуш, Ялта, 15 сіл: Азовське, Бабах-Тарама, Білосарайська Коса, Бурякова Балка, Глибоке, Дем’янівка, Захарівка, Комишувате, Мелекіне, Огороднє, Портівське, Стародубівка, Українка, Урзуф, Юр’ївка. На півночі
межує з Нікольською громадою, на заході – із Запорізькою областю, на півдні омивається водами Азовського моря, а на сході прилягає до земель великого промислового міста Маріуполь. Це курортна перлина Донбасу та всієї України. Агропромисловий комплекс є одним з основних секторів економіки громади. В громаді функціонує 76 сільськогосподарських підприємств, із них: 54 фермерських господарств, 2 - агроцеха ДП «Ілліч-Агро Донбас», 21 товариство з обмеженою відповідальністю та приватних підприємств. У громаді розташована низка пам’яток природи, які є важливою складовою екологічної мережі Донеччини. Національний природний парк «Меотида» – створений Указом Президента України №1099/2009 від 25.12.2009 р. Парк створено на території
колишніх Нікольського, Новоазовського та Мангушського районів з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів узбережжя Азовського моря (а також території Білосарайської коси), що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Загальна площа парку – 3580,9467 га, у тому числі на території Мангушської громади – 1638,187 га (або 45,7%).

Маріупольська міська громада – площа 404,2 кв. км, чисельність населення складає 552 660 осіб, з них 18% тимчасово переміщених осіб (98 637 осіб). Чисельність працездатного населення - 267 165 осіб. До складу увійшли місто Маріуполь, смт Старий Крим, 9 сіл: Агробаза, Бердянське, Покровсьске, Приазовське, Приміське, Рибацьке, Червоне, Шевченко, Широка Балка. Місто Маріуполь, як адміністративний центр Маріупольської міської територіальної громади є одним з найбільших міст Донецької області, яке володіє потужним економічним, інтелектуальним потенціалом і міжнародним авторитетом. Промисловий потенціал громади складає основу господарського комплексу і є фундаментом економіки. Ключовими галузями промисловості стає металургія: на території громади функціонує два великих металургійних підприємства: ПрАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча», ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь». Конкурентними перевагами економічного розвитку Маріупольської міської територіальної громади є найбільший морській торгівельний порт на Азовському морі, розвинута транспортна інфраструктура – пасажирська та вантажна залізнична дорога, траси міжнародного значення. Залізничний вузол Маріуполя виконує функції сполучної ланки між Маріупольським морським торговим портом, містом і внутрішніми районами країни,відкриваючи доступ до сусідніх країн через внутрішньодержавні мережі. Вагомою перевагою для громади та її добробуту також є розгалужена система закладів освіти, як важливого механізму для індивідуального соціально-економічного прогресу: професійно-технічні навчальні заклади, вищі навчальні заклади, центри післядипломної освіти та підвищення кваліфікації, науково-культурні центри, бізнес-інкубатори.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь