Маріупольська районна державна адміністрація
Маріуполь, Донецька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Загальна характеристика

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА МАРІУПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ


Маріупольський район створений 17.07.2020 року (відповідно до Постанови Верховної ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX). Розташований на півдні Донецької області та межує: на півночі – з Волноваським районом, на сході – з Кальміуським районом Донецької області, на заході –
з Бердянським та Пологівським районами Запорізької області, з півдня омивається водами Азовського моря.Загальна площа району 2655,7 кв. км (або 265570 га), чисельність населення станом на 01.01.2021 року 622 552 чоловік (з урахуванням внутрішньопереміщених осіб). Адміністративний центр — місто Маріуполь. Віддаленість Маріуполя від обласного центру м. Краматорська – 252 км. Маріупольський район об’єднав: 1 місто, 6 смт, 82 сільських населених пункти.

До складу району входять п’ять територіальних громад: Кальчицька сільська громада – площа 440,9 кв. км, чисельність населення 10 083 чоловік, до складу входять 16 сіл: Кальчик, Асланове, Водяне, Гранітне, Зоря, Касянівка, Катеринівка, Келерівка, Кирилівка, Ключове, Кременівка, Македонівка, Малоянисоль, Приовражне, Труженка, Херсонес. Приорітетні галузі - сільське господарство та промисловість. На території сільської ради працюють 38 фермерських господарств. Основними землекористувачами на території ради є ДП «Ілліч-Агро Донбас» ПАТ «ММК ім. Ілліча», ПрАТ «Юг – Агро», ТОВ «Рассвет». Працює ПрАТ Кальчицький кар'єр, «УкрРосКаолін», Філія ПАТ «ДПЗКУ» «Кальчицький елеватор». У Кальчицькому кар’єрі добувають сієніти. ТОВ „УкрРосКоалін” займається видобутком та реалізацією каоліново-шпатової суміші, розвідані залежи рідкоземельних металів, мармуру, плагіограніту та інших, є також піщані та глиняні кар’єри. Розробка родовища лужних каолінів «Катеринівське» здійснюється згідно Робочого проекту «Спільне відпрацювання І та ІІ черги Катеринівського родовища лужних каолінів. Нікольська селищна громада – площа 782,0 кв. км, чисельність населення 17 254 чоловік, до складу увійшли 1 смт: Нікольське, 26 сіл: Бойове, Веселе, Зелений Яр, Кальчинівка, Криничне, Ксенівка, Лісне, Лугове, Малинівка, Назарівка, Новогригорівка, Новокраснівка, Новороманівка, Новоянисоль, Паннівка, Первомайське, Перемога, Республіка, Садове, Сергіївка, Суженка, Темрюк, Тополине, Українка, Федорівка,Шевченко.

Сільське господарство є пріоритетною галуззю в економіці Нікольської громади, має важливе значення для забезпечення його сталого соціального та економічного розвитку. На території громади знаходиться заповідник "Кам’яні Могили" заснований 5 квітня 1927 року, як особлива природоохоронна територія місцевого значення. Його площа близько 400 га. З них - 300 га в складі Донецької області і 100 га в Запорізької. На сьогодні це не тільки природоохоронна, а й науково-дослідна і просвітницька установа. Район урочища "Кам’яні Могили" в геологічному, біологічному, художньо-емоційному та історико-археологічному аспектах є водночас унікальним і репрезентативним.

Сартанська військово-цивільна адміністрація – площа 392,3 кв. км, населення 20 940 чоловік, до складу увійшли 2 смт: Сартана та Талаківка, 16 сіл: Бердянське, Водяне, Гнутове, Заїченко, Калинівка, Лебединське, Ломакине, Орловське,Павлопіль, Пищевик, Пікузи, Сопине, Федорівка, Чермалик, Черненко, Широкине. Це культурний центр греків Приазов’я та гостинна громада з мультинаціональним обличчям, що надає гостям і мешканцям багато можливостей. Основний ресурс громади -землі сільськогосподарського призначення. Основними землекористувачами на території ради є ДП «Ілліч-Агро Донбас» середні та малі фермерські господарства. Через відсутність великого промислового підприємництва в громаді добре розвинута мережа малих і середніх приватних підприємств. У громаді запланований розвиток зеленої економіки, виробництво якісної рибної продукції та раціональне використання сільського
господарства. Унікальний комплекс природного та історико-культурного ресурсу і людського потенціалу спрямовані на збереження і відродження культурної та природноїспадщини, національної самобутності та народних традицій.

Мангушська селищна громада – площа 636,3 кв. км, чисельність населення 21 615 чоловік, до складу увійшли 2 смт: Мангуш, Ялта, 15 сіл: Азовське, Бабах-Тарама, Білосарайська Коса, Бурякова Балка, Глибоке, Дем’янівка, Захарівка, Комишувате, Мелекіне, Огороднє, Портівське, Стародубівка, Українка, Урзуф, Юр’ївка. На півночі
межує з Нікольською громадою, на заході – із Запорізькою областю, на півдні омивається водами Азовського моря, а на сході прилягає до земель великого промислового міста Маріуполь. Це курортна перлина Донбасу та всієї України. Агропромисловий комплекс є одним з основних секторів економіки громади. В громаді функціонує 76 сільськогосподарських підприємств, із них: 54 фермерських господарств, 2 - агроцеха ДП «Ілліч-Агро Донбас», 21 товариство з обмеженою відповідальністю та приватних підприємств. У громаді розташована низка пам’яток природи, які є важливою складовою екологічної мережі Донеччини. Національний природний парк «Меотида» – створений Указом Президента України №1099/2009 від 25.12.2009 р. Парк створено на території
колишніх Нікольського, Новоазовського та Мангушського районів з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів узбережжя Азовського моря (а також території Білосарайської коси), що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Загальна площа парку – 3580,9467 га, у тому числі на території Мангушської громади – 1638,187 га (або 45,7%).

Маріупольська міська громада – площа 404,2 кв. км, чисельність населення складає 552 660 осіб, з них 18% тимчасово переміщених осіб (98 637 осіб). Чисельність працездатного населення - 267 165 осіб. До складу увійшли місто Маріуполь, смт Старий Крим, 9 сіл: Агробаза, Бердянське, Покровсьске, Приазовське, Приміське, Рибацьке, Червоне, Шевченко, Широка Балка. Місто Маріуполь, як адміністративний центр Маріупольської міської територіальної громади є одним з найбільших міст Донецької області, яке володіє потужним економічним, інтелектуальним потенціалом і міжнародним авторитетом. Промисловий потенціал громади складає основу господарського комплексу і є фундаментом економіки. Ключовими галузями промисловості стає металургія: на території громади функціонує два великих металургійних підприємства: ПрАТ «Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча», ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь». Конкурентними перевагами економічного розвитку Маріупольської міської територіальної громади є найбільший морській торгівельний порт на Азовському морі, розвинута транспортна інфраструктура – пасажирська та вантажна залізнична дорога, траси міжнародного значення. Залізничний вузол Маріуполя виконує функції сполучної ланки між Маріупольським морським торговим портом, містом і внутрішніми районами країни,відкриваючи доступ до сусідніх країн через внутрішньодержавні мережі. Вагомою перевагою для громади та її добробуту також є розгалужена система закладів освіти, як важливого механізму для індивідуального соціально-економічного прогресу: професійно-технічні навчальні заклади, вищі навчальні заклади, центри післядипломної освіти та підвищення кваліфікації, науково-культурні центри, бізнес-інкубатори.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь